Parę słów o projekcie:
Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” już od kilku lat jest miejscem, w którym mieszkańcy mogą się spotykać, realizować swoje inicjatywy, zainteresowania, rozwijać kreatywność, uczestniczyć w edukacji, kulturze i rekreacji. To miejsce przyjazne dla wszystkich pokoleń, otwarte dla różnych grup osób: aktywnych zawodowo i tych pozostających bez zatrudnienia, osób niepełnosprawnych i starszych wiekiem, dzieci i młodzieży.
Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dzielnicy Brzeźno, dla których już od lat działał przy Fundacji nieformalny Dom powołany z inicjatywy mieszkańców, a od 2014 roku jako oficjalny Dom Sąsiedzki „Przy Północnej”.
Nasza Fundacja „otworzyła swoje drzwi” na nowe pomysły z zewnątrz, udostępniając zainteresowanym mieszkańcom pomieszczenia na różne aktywności. To najlepiej pokazuje potrzebę lokalnej społeczności, aby mieć swoje miejsce spotkań i współdziałania. Nasz dom to miejsce integrujące wspólnotę Brzeźna, to swego rodzaju lokalne centrum, napędzane energią tworzących go mieszkańców dzielnicy.
Dom Sąsiedzki ”Przy Północnej” to nie budynek, to filozofia działania…
Czy wiecie, że tylko w roku 2023 przeprowadziliśmy ponad 180 działań w ramach Domu Sąsiedzkiego dla co najmniej 800 osób — dzieci, młodzieży, osób dorosłych, osób starszych z Brzeźna i całego Gdańska!
Zgodnie z ideą Centrum Aktywności Lokalnej praca animacyjna jest kluczowym elementem każdego działania w sferze publicznej, a zmiana społeczna zawsze zaczyna się w lokalnej społeczności. Jest to możliwe poprzez uwolnienie ludzkiego potencjału.
Dom Sąsiedzki „Przy Północnej” to miejsce, które tworzą wszyscy mieszkańcy. Nasz dom stara się budować społeczność, która nie ma granic kulturowych, ekonomicznych i społecznych. To miejsce angażujące mieszkańców w działania mające na celu poprawę sytuacji w ich społeczności. Miejsce otwarte dla wszystkich, nieskierowane do żadnej grupy wiekowej ani społecznej. Spotykają się tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzi dorośli, nastolatkowie oraz seniorzy, ludzie o bardzo różnym wykształceniu i statusie materialnym oraz o różnych potrzebach i z różnymi zasobami. Można się tu spotkać, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, czy zagrać w planszówki. W chwili obecnej nasza oferta składa się m.in. z takich aktywności:
– Zajęcia kondycyjne dla osób starszych (czwartki o godz. 9:45);
– Spotkania nieformalnych grup bibliotecznej, rowerowej, filmowej, gier planszowych (popołudniami udostępniamy świetlicę po wcześniejszym umówieniu);
– Zajęcia muzyczno-teatralne (soboty o godz. 10:00);
– Warsztaty ceramiczne (czwartki o godz. 16:00, grupa zamknięta);
– Spotkania nieformalnych grup seniorów (czwartki od godz. 15:00);
– Pikniki nawiązujące do kalendarzowych por roku – najbliższy piknik odbędzie się 23 marca 2024 r. w godz. 11:00 – 15:00.
Ważna jest tu m.in. zasada wzajemności, która brzmi: – jeśli coś otrzymujesz, daj coś od siebie innym. Jeśli pijesz darmową kawę i herbatę w kuchni – kup cukier, żeby inni też mogli skorzystać, jeśli bierzesz udział w darmowych zajęciach – pomóż prowadzącemu w przygotowaniu sali, jej posprzątaniu lub zorganizuj coś sam.
Warto również zauważyć, że w czasie, gdy miliony ludzi z Ukrainy uciekają przed wojną do nas, takie wspólne przestrzenie do działań, jakimi są domy sąsiedzkie mogą bardzo realnie wesprzeć procesy integracyjne mieszkańców.
Działanie to jest dofinansowane ze środków miasta Gdańska.
Zapraszamy do kontaktu! Fundacja „Sprawni Inaczej”, 80-512 Gdańsk, ul. Północna 5, e-mail: biuro@fsi.gda.pl, tel.: +48 58 344 42 56